O barvení vlasů Hennou




Krásné pondělí!

Pro dnešek mě napadlo sepsat několik výhod/ nevýhod, které přináší barvení vlasů hennou a také napsat takový návod na samotné barvení.

Jdem na to!

Co by jste měli vědět než si vůbec Hennu pořídíte?

- Henna je bylina a také nejstarší barva na vlasy

- Přirozený odstín henny je do červená (tedy pokud jsou Vaše vlasy například přirozeně blond a chtěli by jste změnit jejich barvu na rezavo, staˇći si pořídit 100% čistou hennu a za pár hodin po nanesení z Vás bude zrzka)

- Pokud jste si své vlasy barvili chemickou barvou doporučuji alespoň na 3 měsíce dát vlasům klid a až poté nanést hennu (v opačném případě by henna mohla spolu s chemickou barvou na vašich vlasech napáchat škody v podobě různých odstínů do zelena apod.)

- S hennou je to trochu na dlouhé lokty, doporučuje se ji na vlasech mít alespoň hodinu, ovšem aby byly změny opravu viditelné doporučuji alespoň 3 hodiny působení

- Pokud začnete hennu používat návrat k chemickým barvám není zdaleka jednoduchý, henna se vlasů opravdu důkladně drží 

- Existují různé odstíny henny, jak jsem psala ta čistá henna (henna sama o sobě) je rezavá, avšak dají se sehnat i ostíny mahagonové, černé, blond. I tyto odstíny jsou přírodní, jiných odstínů je dosaženo tak, že je do henny přidáno např.: Indigo - což je pouštní rostlina. Tedy se nemusíte bát, že by zde byla nějaká chemie.
Různé barevné odstíny henny vyrábí např.: Khadi (khadi.cz). Ovšem tyto barvy koupíte v menším množství a za vyšší cenu, kdežto 100% hennu seženete klidně i 200g za cca 160 Kč

- Černé a tmavě hnědé vlasy henna moc výrazně neobarví. V případě, kdy se bavíme o přirozené henně (té rezavé) tak lépe chytá na blond a nebo lehce plavé, pískové vlasy.


Výhody Henny:

- Je 100% přírodní

- Vlasy narozdíl od chemických barev neničí, ale naopak posiluje

- Henna vlas obalí, kdežto chemická barva vlas naruší a vnikne do něj (tím vzniká např.: i třepení konečků). Tímpádem máte po "hennění" vlasy více husté

- Zbavuje pokožku hlavy lupů

- Déle na vlasech drží

- Vlasy jsou po ní více lesklé


Nevýhody Henny:

- Dlouhá doba při jejím působení na vlasech

- Omezené možnosti co se týče změn barev vlasů (pokud máte černé vlasy hennou je na blond neobarvíte)

Já a Henna:

Zas takový znalec henny nejsem, vlasy si hennou barvím cca 3 měsíce, tedy zatím jsem ji použila 3x. Před hennou jsem se barvila chemickou barvou, ovšem vlasy jsem z ní měla totálně zničené. Na hennu jsem chtěla přejít poměrně dlouhou dobu, protože vím co jsou chemické barvy zač. Nicméně jsem se trochu bála, že mi henna na barvené vlasy moc nechytne a tak jsem se cca na 2 měsíce přestala barvit a poté použila hennu. A jsem spokojená! Nutno taky říct, že jsem se vždy barvila na rezevo a moje přírodní barva vlasů je jako odstín zmoklého sena. Tedy jsem něměla ani tolik obavy, že by henna nechytla.

Jak často vlasy "hennovat"?

Řekla bych podle potřeby, podle odrostů atd.. Rozhodně se toho nebojte, henna vlasy vyživuje tedy nemusíte se bát, že by jste to nějak přehnali. Klidně každý měsíc.

Jakou hennu používám?

Poprvé jsem trochu nevěřila, že by ta čistá henna opravdu chytla na zrz a tak jsem si koupila hennu na které bylo přímo napsáno, že chytne na rezavo. Byla to tato měděně červená od české značky "Henna". Koupila jsem ji v DM za cca 129 Kč, obsah byl 30g. Chytla sice hezky, ale cenově a i z ekologického hlediska obalu atd. mi později přišlo rozumné koupit hennu ve větším balení. Podruhé jsem tedy zašla do Zdravé výživy a koupila si od značky Five Fives (viz. fotky). A jsem více než spokojená.



Co je na barvení hennou potřeba?

- Miska

- Něco na zamíchání (třeba čínská hůlka)

- Voda

- Henna (jak jinak)

- Starý ručník

- Koupací čepice a nebo sáček či potravinářská fólie (koupací čepice je požná nej, můžete ji po ukončení hennování jednoduše vymýt a použít znovu)

- Gumové rukavice (pro odvážné ekology není tento prvek třeba, sice Vám henna "zaoranžoví" ruce, ale nebojte za cca 4 dny se z rukou barva vymyje)

- Pro fajnšmekry: Jablečný ocet (pro větší lesk vlasů), skořice pro (intenzivnější barvu a vůni), kurkuma (pro výraznější odlesky do žluta, pozor - možnost zelených odstínů!!!)


Jak vlasy nabarvit hennou?

1. V případě, že máme hennu ve větším balení tak si odvážíme 30g a dáme ohřát 1dcl vody. Odvážené množství henny zalijeme vroucí deckou vody a zamýcháme (měla by nám vzniknout kaše a místnost zaplavit vůně henny, kterou bych přirovnala k odéru matchy).


Množství 30g/ 1dcl postačí na kratší mikádo. Pro delší vlasy doporučuji množství udělat 2x a nebo 3x větší (60g/ 2dcl atd...)


Možnost přidat jablečný ocet a nebo koření. Já přidávám pouze lžičku jablečného octu.


2. Následně a nebo před namýcháním henny si vlasy umyjeme čistě vodou a trochu vysušíme ručníkem, aby byly tak akorát vlhké, ale ne mokré.

3. Naneseme hennu na vlasy. Hezky od kořínku, až dolu. V případě, že se barvíte po několikáte staˇći nabarvit odrosty.

4. Po nanesení zabalíme vlasy do koupací čepice a ručníku.

5. Tři hodinky chodíme po bytě s turbanem.

6. Po třech hodinkách si sundáme komponenty z hlavy a vlasy umyjeme jak jsme zvyklí.

7. Tadááá a je z Tebe "Heňák"!


Šťastné hennování!!!

- Es.